KOU
Teknik Eğitim Fakültesi
 

 

Duyuru

2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı BAHAR Dönemi Vize Sınav Programı eklenmiştir

2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı GÜZ Dönemi Final Sınav Programı eklenmiştir

2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı GÜZ Dönemi Bütünleme Sınav Programı eklenmiştir

2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı GÜZ Dönemi ARASINAV Sınav Programı eklenmiştir

2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı BAHAR Dönemi Final Sınav Programı eklenmiştir
2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı BAHAR Dönemi Bütünleme Sınav Programı eklenmiştir

 

Genel Tanıtım

 

Kocaeli Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makina Eğitimi Bölümü 1993-1994 Eğitim-Öğretim yılında eğitime başlamıştır. Bölümümüz Avrupa Birliği Komisyonu ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen MTEM (Mesleki Teknik Eğitimin Modernizasyonu) projesi kapsamında eğitim vermektedir. Bilgisayar programları ve teknik donanımın kullanımına ağırlık veren bir eğitim anlayışını benimsenmiş olan bölümümüzdeverilen eğitimin temel amacı; MEB ve özel sektör için açık fikirli, sürekli öğrenen, karakteri güçlü, teori ve uygulamayı birlikte yapabilen, yabancı dil bilen, geleceğe yönelik vizyonu olan teknik öğretmenler ile birlikte endüstrinin temel ihtiyacı olan teknik elemanları yetiştirmektir.


Bölümümüz Otomotiv Teknolojileri, Tasarım ve Konstrüksiyon Teknolojileri, ve Mekanik ve Makina Elemanları Teknolojileri olmak üzere 3 anabilim dalını içermekte olup, bunlardan sadece Otomotiv Teknolojileri anabilim dalında örgün ve İkinci öğretim olarak lisans eğitimi verilmektedir. Bu programın örgün öğretim öğrencileri 1 yıl İngilizce hazırlık eğitimi almaktadırlar. Lisans programında öğrencilerimiz en az 8 yarıyıl öğretim ve stajların (20 iş günlük 2 adet) tamamlanmasından sonra diploma almaya hak kazanmaktadırlar. Ayrıca bölümümüzde KOÜ-Fen Bilimleri Enstitüsüne bağlı olarak yüksek lisans ve doktora eğitimi de verilmektedir.


Makina Eğitimi Bölümü lisans programı %25-30 Temel Bilimler (Matematik, Fizik, Kimya vb); %25-30 Teknik Bilimler (Bilgisayar, Mukavemet, Statik, Termodinamik, Isı Transferi, Malzeme vb); %25-30 Mesleki Bilimler ve Uygulamalar (Temel Motor Teknolojisi, Güç Aktarma Organları, Yakıt Enjeksiyon Sistemleri, Otomotiv Elektrik ve Elektroniği vb.); %20-25 Sosyal Bilimler (Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türkçe, Yabancı Dil, Eğitim Bilimleri vb.) alanlarında dersler içermektedir.


Bölümümüzde 1 tanesi 80 kişilik, 2 tanesi 48 kişilik olmak üzere 3 adet derslik ve 1 adet 40 kişilik Teknik Resim sınıfı mevcuttur. Bununla birlikte, sahip olduğumuz 40 kişilik bilgisayar laboratuarında Ms Office uygulamaları, C++, AutoCAD, SolidWorks derslerinin uygulamaları yapılabilmektedir.

 

Bünyemizde bulunan laboratuarlar;

 

- Bilgisayar Laboratuarı,

- Ölçme Laboratuarı

- Yakıt Laboratuarı

- Cad-Cam ve Biyomekanik Laboratuarı

- Oto Elektrik-Elektronik Laboratuarı

- Hidrolik-Pnömatik Laboratuarı

- Motor Test Laboratuarı

 

Bünyemizde bulunan atölyeler;

 

- Motor Enjeksiyon Atölyesi

- Temel Motor Teknolojileri Atölyesi

- Temel İmalat İşlemleri Atölyesi

- Kaynak İşlemleri Atölyesi,

- Şasi ve Güç Aktarma Organları Atölyesi

 

Web Sorumlusu: Ertan ALPTEKİN

© Kocaeli Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi
Makine Egitimi Bölümü
Umuttepe Yerleşkesi, Eski İstanbul Yolu 10 km. 41380
Umuttepe / KOCAELİ / TÜRKİYE
Tel: +90 (262) 303 22 82 / Fax: +90 (262) 303 22 03